Výstava: Hrady a zámky objevované a opěvované: Porovnání verzí

Z Wiki projekty NPÚ
Přejít na: navigace, hledání
(Dojmy návštěvníků: blog)
m (Dojmy návštěvníků: ajta, ještě odkaz)
Řádka 42: Řádka 42:
 
* [http://www.archeologienadosah.cz/clanky/hrady-zamky-objevovane-opevovane Hrady a zámky, objevované a opěvované] (archeologienadosah.cz)
 
* [http://www.archeologienadosah.cz/clanky/hrady-zamky-objevovane-opevovane Hrady a zámky, objevované a opěvované] (archeologienadosah.cz)
 
* [http://boudicca.pise.cz/426-hrady-a-zamky-objevovane-a-opevovane.html Hrady a zámky objevované a opěvované] (blog)
 
* [http://boudicca.pise.cz/426-hrady-a-zamky-objevovane-a-opevovane.html Hrady a zámky objevované a opěvované] (blog)
* Hrady a zámky objevované a opěvované (blog.indnes.cz). Fotoblog návštěvníka.
+
* [http://marounek.blog.idnes.cz/c/445457/Hrady-a-zamky-objevovane-a-opevovane.html Hrady a zámky objevované a opěvované] (blog.indnes.cz). Fotoblog návštěvníka.
  
 
== Ohlasy v médiích ==
 
== Ohlasy v médiích ==

Verze z 25. 1. 2015, 20:02

Projekty NPÚ > Po stopách šlechtických rodů > Velká hradozámecká inventura

Výstava se koná v rámci projektu Velká hradozámecká inventura.

(19.12.2014-15.3.2015). Organizátory jsou Národní památkový ústav a Správa Pražského hradu.

Obsah

O výstavě

Organizátorem a hlavním kurátorem výstavy je Petr Pavelec, ředitel NPÚ-ÚPS v Českých Budějovicích.

Výpravná výstava představí české, moravské a slezské hrady a zámky jako dominanty naší země, stopy jejích dějin a zároveň strážce největších pokladů - v každé generaci znovu „objevované“ a znovu „opěvované“. Tisíciletou historii naší země nahlíženou optikou vývoje šlechtických sídel a jejich role v dějinách českých zemí doloží ty nejvýznamnější a nejkrásnější předměty ze sbírek hradů a zámků Národního památkového ústavu – Relikviář svatého Maura, Budyšínský rukopis Kosmovy kroniky, křišťálové žezlo Albrechta z Valdštejna, Máchův deník, Plečnikovo křeslo a 600 dalších…

Na výstavě se poprvé v historii na jednom místě a v jednom čase představí nejcennější památky a předměty z hradních a zámeckých sbírek a zazní básnická a hudební díla spjatá s jejich historií. Návštěvníci projdou tisíciletou historií českých zemí, deseti etapami reprezentovanými šesti sty nejvýznamnějšími a nejkrásnějšími předměty. Expozici otevřou monumentální středověká vrata z hradu Karlštejn, rukopis Kosmovy Kroniky české připomene věštbu kněžny Libuše, takzvaný Karlštejnský poklad zase dobu největší hradní slávy. Zlacená a pestře zbarvená mříž studny zámku v Jindřichově Hradci naznačí proměnu myšlení a životního stylu renesance, centrum expozice s obrazy Mistra Theodorika a relikviářem sv. Maura vyzve k zamyšlení a přemýšlení o věcech nadčasových. Baroko zastoupí na výstavě Braunova alegorie Pýchy, romantismus 19. století zase kresby hradních zřícenin Karla Hynka Máchy. Na moderní život ve starých kulisách poukáže automobil Benz Karla Schwarzenberga a proměnu využívání hradů ve 20. století předznamená závěť prezidenta T. G. Masaryka, Plečnikovy plány úprav Pražského hradu i zápisy památek na Seznam světového dědictví UNESCO.

Publikace

Petr Pavelec: Hrady a zámky objevované a opěvované, Národní památkový ústav, Praha 2014, 142 s. ISBN: 978-80-87890-05-9. Průvodce výstavou. Info.

Exponáty

Relikviář sv. Maura, Wikipedie

Fotogalerie návštěvníků

Dojmy návštěvníků

Ohlasy v médiích

23.10.2014 | Hrady a zámky na výstavě (npu-telc.eu; tisková zpráva k výstavě)

18.11.2014 | NPÚ zve na zámky i v zimě a na výstavu největších pokladů na Hrad (blesk.cz/ČTK).

18.12.2014 | Vzácný relikviář se stěhoval do Prahy. Dohlíželi na něj ozbrojenci (idnes.cz).

18.12.2014 | Procházka historií. Památky z celé země na Pražském hradě (tyden.cz/ČTK). Výstava na Pražském hradě je součástí projektu NPÚ Po stopách šlechtických rodů, který se v příštím roce bude konat už popáté. Letos se věnoval rodu pánů z Kunštátu. Rok 2015 se v NPÚ ponese pod heslem Velká hradozámecká inventura.

18.12.2014 | Výstava Hrady a zámky opěvované a objevované představí návštěvníkům vzácné skvosty (novinky.cz).

19.12.2014 | Unikátní relikviář bude obdivovat metropole (karlovarsky.denik.cz). Cesta Maurova relikviáře na výstavu v Praze.

19.12.2014 | Hrady se na zimu přestěhovaly na Hrad. Výstava shromáždila památky z celé země (metro.cz).

20.12.2014 | Unikáty ze státního zámku Hradec nad Moravicí vystaveny na Pražském hradě (hradec.info). "...Ze zámku byly zapůjčeny : Beethowenův klavír z r. 1803 a dva unikátní obrazy Oskara Kokoschky – Portrét kněžny Mechtildy Lichnovské a Portrét neznámého muže..."

20.12.2014 | To nejcennější z českých hradů a zámků najdete na jednom místě (ct24 /ČTK/).

22.12.2014 | Autor a kutátor Petr Pavelec: Hrady a zámky spoluvytvářejí naši historii (novinky.cz).

28.12.2014 | Skvosty hradeckého zámku vystavuje Pražský hrad (denik.cz). Zámek v Hradci nad Moravicí.

30.12.2014 | Naše hrady a zámky – objevované i opěvované (kultura21.cz). (Souhrnná zpráva a kompilace.)

5.1.2015 | Polička na Hrad! (parlamentnilisty.cz). Muzeum v Poličce zapůjčilo na výstavu 5 exponátů.

6.1.2015 | Umělecký skvost z jižních Čech (novninky.cz). "Jednou z velkých atrakcí současné výstavy Hrady a zámky objevované a opěvované v Jízdárně Pražského hradu je dřevěný oltář s vyobrazením svaté Anny, Panny Marie a malého Krista, který byl donedávna ozdobou zámku Kratochvíle a od letošního roku bude trvale vystaven v Českém Krumlově..." (Peter Kováč)

2015-01-09 | Hrady a zámky objevované a opěvované (ttg.cz). Jen sdělení.

2015-01-16 | Snídaně s Novou - pozvánka na výstavu Hrady a zámky objevované a opěvované (TV Nova/youtube.com). VIDEO. Na výstavu zve hlavní kurátor Petr Pavelec.

2015-01-19 | V Praze budou na konci ledna k vidění vzácné středověké rukopisy (metro.cz/ČTK). NPÚ vystaví v Jízdárně Pražského hradu Budyšínský rukopis, nejstarší zachovanou verzi Kosmovy kroniky z přelomu 12. a 13. století.

2015-01-24 | Máchovy důvěrnosti i knížecí Benz na Pražském hradě (denik.cz). Struční charakteristika a pozvánka zakončená oceněním: "Co dodat? Už nyní lze říct, že expozice bude jednou z kulturních událostí roku."