Pradlo

Z Wiki projekty NPÚ
Verze z 25. 2. 2019, 12:03; Leto (diskuse | příspěvky)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Slovník >

Jako pradlo bývá označována kamenná, betonová či dřevěná nádoba často obdélného půdorysu. Bývalo umísťováno ve veřejném prostoru vesnic i měst, obvykle u zdroje vody. Sloužilo pro praní textilií pro potřeby obyvatel okolních domů, kteří neměli vlastní příslušné vybavení v domácnosti.

Odkazy

Wikia

Příklady užití v textech

  • "...Když u zdroje vody narazíme na podivnou valchu, ať už pohozenou, anebo pevně instalovanou, našli jsme předchůdce pračky, tedy pradlo.

Má podobu žlabu nebo nádrže obvykle z kamene nebo betonu, výjimečně i z kameniny a v minulosti také ze dřeva. V nich najdeme (většinou) napevno osazenou valchu na ruční praní. Pokud má pradlo příliš velkou hloubku, pak může jít o nešťastný případ, jako v Dobříkově, kdy jej navrhl projektant, který si do toho od pradlen nenechal mluvit a sám nejspíš u valchy na praní nikdy nestál...". Zdroj: Radim Urbánek na FB. (20190223) (verif. 20190225)

    • "Pustina, náves, stávalo na jiném místě ale říkalo se tomu vždycky "pradlo"". Komentář tamtéž Soňa Krátká na FB. (20190223) (v. 20190225)