Patrimonium pro futuro: Porovnání verzí

Z Wiki projekty NPÚ
Přejít na: navigace, hledání
(redlink rocniku 2017)
(+1)
 
Řádka 22: Řádka 22:
  
 
[[Patrimonium pro futuro 2017|Cena za rok 2016]]
 
[[Patrimonium pro futuro 2017|Cena za rok 2016]]
 +
 +
[[Patrimonium pro futuro 2018|Cena za rok 2017]]

Aktuální verze z 29. 6. 2018, 23:25

Národní památkový ústav > Ocenění za péči o památky

Ocenění vylašuje Národní památkový ústav vyhlašuje jako příspěvková organizace ministerstva kultury pověřená oblastí záchrany a rozvíjení hodnot památkového fondu na území České republiky, a to s cílem upozornit na úspěšné počiny v oblasti péče o kulturní dědictví. Zhodnotí počiny realizované v uplynulém roce a vyzdvihne příklady dobré praxe ve čtyřech kategoriích:

  • Obnova památky/ restaurování: příkladné a zdařilé restaurování kulturní památky či její části – výtvarného díla, uměleckořemeslného díla.
  • Objev, nález roku: významný objev na památce, objev do té doby neznámého objektu, předmětu kulturní hodnoty, archeologický objev, autorské určení díla apod.
  • Prezentace hodnot: výstava, nová instalace, publikace, mediální odborná prezentace apod.
  • Záchrana a obnova památky: záchrana součásti kulturního dědictví na poslední chvíli nezištnou iniciativou, koupí, mobilizací dobrovolníků apod.

Cílem vyhlášení Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro je podpořit vlastníky kulturních památek a další, kteří se v péči o kulturní dědictví angažují. Rádi bychom tímto způsobem ocenili všechny, kteří vnímají památky a jejich kulturní potenciál jako nezpochybnitelnou hodnotu, uvědomují si význam kulturního dědictví pro naši identitu a prostředí života a přistupují zodpovědně k jeho zachování. Národní památkový ústav chce přitom i do budoucna vlastníky kulturních památek v jejich úsilí provázet, poskytovat jim odbornou a metodickou pomoc a podporovat přesvědčení, že investice do památek mají smysl. Věříme, že ocenění bude podnětem k hlubšímu zájmu veřejnosti o podstatu a principy památkové péče a inspirací pro další pozitivní kroky v této oblasti (Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu).

Cenu má podobu diplomu a pamětní plakety, jejíž podobu navrhli studenti Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy v Jablonci nad Nisou. Cenu předává generální ředitel/-ka Národního památkového ústavu při příležitosti Dnů evropského kulturního dědictví (pravidelně konaných v září).

Cena za rok 2013

Cena za rok 2014

Cena za rok 2015

Cena za rok 2016

Cena za rok 2017