Invalidovna (Praha): Porovnání verzí

Z Wiki projekty NPÚ
Přejít na: navigace, hledání
(Ohlasy v médiích: +1)
(Ohlasy v médiích: +1)
 
Řádka 79: Řádka 79:
  
 
20180520 | Adam Sušovský: [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/praha-se-za-barokni-pamatku-nebude-muset-stydet-jeji-oprava-ale-vyjde-na-miliardu-korun-47548 Praha se za barokní památku nebude muset stydět. Její oprava ale vyjde na miliardu korun] (seznamzpravy.cz).
 
20180520 | Adam Sušovský: [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/praha-se-za-barokni-pamatku-nebude-muset-stydet-jeji-oprava-ale-vyjde-na-miliardu-korun-47548 Praha se za barokní památku nebude muset stydět. Její oprava ale vyjde na miliardu korun] (seznamzpravy.cz).
 +
 +
20200520 | [https://www.divadelni-noviny.cz/studio-alta-zahajuje-provoz-v-invalidovne Studio ALTA zahajuje provoz v Invalidovně] (divadelni-noviny.cz). "...Od května 2020 své hodnoty a poslání rozvíjí v karlínské Invalidovně, kde získalo od NPÚ do výpůjčky celé západní křídlo..."
  
 
=== Reference ===
 
=== Reference ===

Aktuální verze z 20. 5. 2020, 22:14

Památky > Praha > Praha 8 > Karlín

Památky ve správě NPÚ

Invalidovna v Praze, západní portál

Barokní budova určená k ubytování válečných invalidů a veteránů, vybudovaná podle projektu Kiliána Ignáce Dientzenhofera.

Info na webu NPÚ | Památkový katalog | Wikipedie | FB stránka oficiálně | FB stránka NEoficiálně

Obsah

Historie

Základní kámen Invalidovny byl položen za osobní účasti císaře Karla VI. 15. srpna 1732. Je postavena z prostředků nadace hraběte Petra Strozziho na pozemcích na Špitálském poli, které vlastnil řád křížovníků s červenou hvězdou. Z původního ambiciozního plánu na obří stavbu nakonec byla realizována jen 1/9 projektu. Po první světové válce zde 10 let žil jeden z nejvýznamnějších českých fotografů Josef Sudek. Po další desetiletí v Invalidovně sídlily vojenské archivy, které se odtud odstěhovaly v roce 2014. Od té doby byla budova bez stálého využití.

21. století

Dne 8.8.2016 se měla konat z rozhodnutí státu dražba za účelem prodeje památky za podmínek co nejvíce výhodných pro stát, protože se Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových nepodařilo do té doby vyhledat pro mimořádně rozlehlou budovu státní instituci, která by se jí ujala. Podle zpráv z médií nikdo nepodal náležitou nabídku k odkoupení (minimální prodejní cena byla stanovena na 637.700.000 Kč).

Téhož dne byla publikována informace, že rozsáhlého objektu se může jako správce ujmout Národní památkový ústav a z přiměřené části jej zpřístupnit veřejnosti. Do uvolněných prostor by současně mohl umístit sídlo Územní památkové správy v Praze. Po polovině srpna 2016 jsou plánována příslušná jednání mezi generální ředitelkou NPÚ Naděždou Goryczkovou a ministrem kultury Danielem Hermanem.

K záměrům vytvořit z Invalidovny kulturní centrum s muzei apod. se vyjadřují i politické strany, z nichž zejména Zelení tyto záměry velmi aktivně podporují.

Koncem roku 2016 a v prvních měsících roku 2017 provádí NPÚ mj. i stavebně-historické průzkumy.

20180312 | Dne 12.3.2018 se konala prohlídka objektu za účasti předsedy vlády ČR Andreje Babiše a ministra kultury ČR Ilji Šmída, které prováděla generální ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková. Premiér a ministr přitom přislíbili do měsíce zajistit dopisem zaslaným Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových převedení komplexu Invalidovny do správy NPÚ. Generální ředitelka NPÚ k tomu řekla, že za takových okolností je instituce připravena bez odkladů zahájit přípravy rekonstrukce a již na počátku léta 2018 část objektu zpřístupnit veřejnosti.[1]

20180412 | Byla vydána zpráva o spuštění samostatné webové stránky Invalidovny v rámci webu Národního památkového ústavu. Zde jsou nyní dostupné kvalitní fotografie a podrobnosti k investičnímu záměru (využití památky, postup oprav).

20180518 | Národní památkový ústav převzal pražskou Invalidovnu (npu.cz).

20180519-20180520 | NPÚ zpřístupní část objektu Invalidovny veřejnosti v rámci festivalu Open House Praha 2018. FB.

Odkazy

Externí odkazy

Fotografie

20150517 | http://jirka-suchomel.rajce.idnes.cz/Open_House_1_-_Invalidovna/

20160907 | https://flic.kr/s/aHskHZRbR1

Ohlasy v médiích

20160809 | Cena za rekonstrukci Invalidovny bude záviset na dalším využití (vz24.cz/ČTK).

20160818 | O pražskou Invalidovnu požádal Národní památkový ústav, chce ji otevřít veřejnosti (aktualne.cz/ČTK).

20160820 | Jak uzdravit invalidovnu (respekt.cz).

20160907 | OPUŠTĚNÁ MÍSTA: Krásnou budovu Invalidovny nikdo nechce! (tn.nova.cz). "Areál pražské Invalidovny zeje dlouhá léta prázdnotou. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nedávno nabídl areál k prodeji, do vyhlášené aukce se však nikdo nepřihlásil. Co vše je za rekordní cenu necelých 640 milionů korun v nabídce? Podívali jsme se dovnitř! // Barokní budova Invalidovny je jedním z nejdražších objektů, které kdy v nabídce Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových byly. Vzhledem k tomu, že se ale do aukce žádný zájemce nepřihlásil, je budoucnost areálu nadále nejistá. "Zájem projevil Národní památkový ústav, který ale musí ještě doplnit některé podstatné informace do dokumentace," popisuje současný stav Tereza Peprníková z oddělení komunikace Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

20170111 | Invalidovna stále čeká na nového majitele. Památkáři musí znovu doplnit svou žádost (rozhlas.cz).

20170805 | Tanec kolem budovy. Pražská Invalidovna není ani po roce blíž k předání památkářům (tyden.cz/ČTK).

20170206 | Jednání o převodu Invalidovny se za půl roku moc nehnulo z místa (prazskypatriot.cz).

20170805 | Tanec kolem budovy. Pražská Invalidovna není ani po roce blíž k předání památkářům (tyden.cz/ČTK).

20170831 | Památkáři chtějí oživit pražskou Invalidovnu (radio.cz).

20180312 | Babiš slíbil miliardy na opravy Invalidovny, ND a Národní galerie (ceskenoviny.cz). "Zástupci památkářů, majetkového úřadu, který nyní Invalidovnu spravuje, a ministerstva kultury dnes oznámili, že převodu barokního objektu na NPÚ už nic nebrání. Šmíd řekl, že možná v úterý odešle dopis s požadavkem převodu památky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu sdělila, že od obdržení tohoto dopisu je převod záležitostí týdne. Ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková počítá s tím, že pokud budovu v průběhu měsíce dostanou do správy, tak v létě otevřou část Invalidovny pro veřejnost."

20180312 | Chátrající Invalidovna se převede památkářům. Dáme na ni miliardu, přitáhneme lidi, slibuje Babiš (ceskatelevize.cz).

20180313 | Invalidovna v rukou NPÚ bude novým kulturním centrem Karlína (praha8.cz). "V rámci pondělní návštěvy premiéra Andreje Babiše v budově karlínské Invalidovny došlo k dohodě o budoucnosti karlínské Invalidovny. Po 17 měsících vyjednávání získají Invalidovnu památkáři, které místní radnice celou dobu podporuje. Budova tak skončí v rukou těch, kteří se nejlépe postarají o její rekonstrukci a smysluplnou budoucnost."

20180313 | Karlínskou Invalidovnu stát neprodá. Získá ji Národní památkový ústav (denikreferendum.cz). "Barokní budovu karlínské Invalidovny po měsících snažení získá Národní památkový ústav. Ten ji chce brzy zpřístupnit veřejnosti a v jejích prostorách otevřít nové expozice. Sídlit by tu mohl i Pražský filharmonický sbor a další instituce."

20180313 | Karlínská budova Invalidovny zeje prázdnotou. Čeká ji velkolepá budoucnost? (nasregion.cz). "„Základem je, aby budova brzy ožila a stala se místem setkávání místních i přespolních. Jsme připraveni spolupracovat s Národním památkovým ústavem při přípravě budoucnosti Invalidovny. Těším se na setkání s paní ředitelkou Národního památkového ústavu Goryczkovou, se kterou budeme mluvit o zpřístupnění Invalidovny už během této letní sezóny. Podporuji vizi, že se v Invalidovně potká několik forem využití,“ říká místostarosta Prahy 8 Petr Vilgus."

20180313 | V Invalidovně žil a tvořil například fotograf Josef Sudek (vz24.cz/ČTK).

20180514 | Památkáři převezmou Invalidovnu, chtějí do ní investovat miliardu (ceskenoviny.cz).

20180518 | Pražskou Invalidovnu převzali památkáři, do opravy investují miliardu (ceskatelevize.cz).

20180520 | Michal Mezera: Invalidovna v Karlíně by mohla být opravena v letech 2024 až 2025 (ctidoma.cz).

20180520 | Adam Sušovský: Praha se za barokní památku nebude muset stydět. Její oprava ale vyjde na miliardu korun (seznamzpravy.cz).

20200520 | Studio ALTA zahajuje provoz v Invalidovně (divadelni-noviny.cz). "...Od května 2020 své hodnoty a poslání rozvíjí v karlínské Invalidovně, kde získalo od NPÚ do výpůjčky celé západní křídlo..."

Reference

  1. 20180312 | Chátrající Invalidovna se převede památkářům. Dáme na ni miliardu, přitáhneme lidi, slibuje Babiš (ceskatelevize.cz). "Už nic nebrání tomu, aby byla Invalidovna v Karlíně převedena na Národní památkový ústav (NPÚ), k tomu také v nejbližších dnech dojde. Podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) stát najde zhruba jednu miliardu potřebnou na rekonstrukci památky. Ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková řekla, že ústav plánuje otevření velké části objektu veřejnosti, mělo by to být až 80 procent. Rekonstrukce si podle odhadů vyžádá přibližně miliardu korun. V případě, že se převod zdaří, byla by Invalidovna otevřena veřejnosti letos v létě. Ministr kultury v demisi Ilja Šmíd uvedl, že v nejbližší době, možná již v úterý, odešle dopis s tímto požadavkem Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu sdělila, že od obdržení tohoto dopisu je převod záležitostí několika dnů. „V průběhu příštího týdne to můžeme udělat,“ řekla. „Počítám s tím, že pokud budovu v průběhu měsíce dostaneme do správy, tak na léto už bychom připravili program a otevřeli prostory pro veřejnost,“ uvedla Goryczková."