Brno, vila Stiassni: Porovnání verzí

Z Wiki projekty NPÚ
Přejít na: navigace, hledání
(Ohlasy v médiích: ohlas)
(Ohlasy v médiích: +1)
 
Řádka 83: Řádka 83:
  
 
2016-01-14 | [http://www.ceskenoviny.cz/kultura/zpravy/do-brnenske-vily-stiassni-se-vratily-portrety-puvodnich-majitelu/1303085 Do brněnské vily Stiassni se vrátily portréty původních majitelů] (ceskenoviny.cz).
 
2016-01-14 | [http://www.ceskenoviny.cz/kultura/zpravy/do-brnenske-vily-stiassni-se-vratily-portrety-puvodnich-majitelu/1303085 Do brněnské vily Stiassni se vrátily portréty původních majitelů] (ceskenoviny.cz).
 +
 +
20190713 | Eliška Gáfriková: [https://brnensky.denik.cz/zpravy_region/spala-v-ni-vetsina-ceskoslovenskych-prezidentu-i-castro-vila-stiassni-ma-90-let-20190713.html Spala v ní většina československých prezidentů i Castro. Vila Stiassni má 90 let] (brnensky.denik.cz).
  
 
=== Recenze, články ===
 
=== Recenze, články ===
  
 
2014-12-12 | [http://www.artalk.cz/2014/12/12/in_fundamine-nejen-o-jinakosti/ In_fundamine (nejen o jinakosti)] (artalk.cz). Ladislav Zikmund-Lender: Poznámka k semináři hodnotícímu ukončenou opravu vily.
 
2014-12-12 | [http://www.artalk.cz/2014/12/12/in_fundamine-nejen-o-jinakosti/ In_fundamine (nejen o jinakosti)] (artalk.cz). Ladislav Zikmund-Lender: Poznámka k semináři hodnotícímu ukončenou opravu vily.

Aktuální verze z 13. 7. 2019, 07:12

Památky > Brno

Brno - Pisárky, vila Stiassni. Foto Harold, Wikimedia Commons, 2009.

Památka ve správě Národního památkového ústavu. Sídlo Metodického centra moderní architektury v Brně.

Obsah

Historie

Funkcionalistická vila postavená podle návrhu Ernsta Wiesnera. Byla dokončena v roce 1929, jejím objednavatelem byl Alfred Stiassny, po němž získala svůj název.

Výrazným architektonickým prvkem celé stavby se stala vnější strohá puristická úprava. Hmota domu byla horizontálně vymezena předsazenou střešní římsou se stylizovanými vnitřními metopami, plochy fasád tektonicky člení pouze předsazené okenní a vstupní šambrány. Vnitřní prostory domu jsou důrazně rozděleny na obytnou a obslužnou část. Hlavní obytné prostory přízemí, orientované směrem k jihu, kumulují funkci společenskou a reprezentativní. V obslužných prostorech v kratším křídle domu se nacházela kuchyně, přípravna, spíž, lednice a pokoje služebnictva. Obytné prostory majitelů byly v patře koncipovány do podoby trojprostorových apartmánů. Složeny jsou vždy z šatny, koupelny a ložnice, ložnice Alfreda a Herminne jsou vzájemně propojeny dvoukřídlými dveřmi. Skrze malou předsíň byl propojen rovněž apartmán Herminne s pokoji dcery Susanne.

Krátce zde sídlil prezident Edvard Beneš, z pozdějších významných návštěvníků je nejčastěji jmenován kubánský prezident Fidel Castro, jenž město Brno navštívil v roce 1972.

V následujících letech vznikly projekty na obnovu vily (SÚRPMO – Akad. arch. J. Czernay a Ing. arch. J. Stepak) a též projekt úpravy původní jídelny, vytvoření nové letní jídelny z prostoru loggie a návrh výroby nábytku pro tyto prostory (SÚRPMO – Ing. arch. Kamil Fuchs, Ing. arch. Adéla Jeřábková).

Současné využití

Hlavní současné využití: Centrum dokumentace a informací památkové péče o moderní architektuře (spolupráce s Fakultou architektury VUT Brno – součástí bude i odborná knihovna profesora V. Šlapety)

Zpřístupnění veřejnosti

Od 14.12.2014 je vila veřejnosti přístupná vždy v pátek, sobotu a neděli od 10 do 17 hodin. Pro návštěvníky jsou v tomto čase připraveny komentované prohlídky.

Vstupenky je možno zakoupit po celý týden v pokladně areálu.

Areál vily je v pracovních dnech využíván ke studijním a badatelským účelům.

Projekt obnovy vily pro nové využití (2009-2014)

Předmětem projektu se stalo vytvoření národního metodického centra obnovy památek architektury 20. století (se zaměřením na období 20. až 40. let 20. století) a rekonstrukce areálu vily Stiassni, která je významnou nemovitou památkou architektonické moderny 20. století nejen města Brna, ale i celé České republiky.

Národní metodické centrum se bude zaměřovat zejména na odbornou činnost (tvorbu metodik), na edukační, poradenské a konzultační aktivity dotýkající se problematiky obnovy památek architektury 20. až 40. let 20. století. Zamýšlená platforma vznikne díky kompletní obnově vily Stiassni i přilehlého areálu, čímž se podaří vytvořit odpovídající zázemí metodického centra. Při obnově vily budou navrženy a v praxi vyzkoušeny metodické postupy pro obnovu památky tohoto typu, které budou následně prezentovány ve fázi provozní.

Metodické centrum bude své služby poskytovat zájemcům zejména z oblasti architektury, stavebnictví a historie. Významnou skupinou jsou majitelé nemovitých památek architektury 20. století i odborníci z řad památkové péče. Poptávka ze strany beneficientů je zaručena především díky skutečnosti, že služby národního metodického centra budou do značné míry unikátní (celostátní působnost, jedinečné know-how, velký počet staveb tzv. moderní architektury v ČR). V letech 1920–1940 bylo na území dnešní České republiky postaveno zhruba 320 000 budov, z nichž většina má z hlediska památkové péče významný kulturní potenciál (zdroj: Český statistický úřad, sčítání 2001; kvalifikovaný odhad – PhDr. Petr Kroupa).

Tyto stavby si totiž zachovaly původní stavební prvky a vybavení interiérů, např. topná tělesa, okna a dveře i s kováním, sanitární vybavení a podobně. Činnost metodického centra se bude soustřeďovat na tyto objekty, protože jeho aktivity se budou mj. zabývat monitorováním a evidencí všech významných dochovaných stavebních prvků, s výhledem na jejich další uplatnění při obnovách památek.

V rámci projektu Metodického centra obnovy památek architektury 20. století vzniknou v komplexu této kulturní památky (areálu vily Stiassni) studijní, badatelské a edukační prostory a rovněž metodická základna pro vytváření metodik, které jsou nezbytné pro obnovu památek architektury 20. až 40. let 20. století.

Významnou přidanou hodnotou je spolupráce COPA s partnerem projektu a jeho provozované aktivity. Jde o partnerství s Vysokým učením technickým (zejména s Fakultou architektury – FA VUT), které zde získá optimální možnosti pro studium a rozvoj architektury moderny 20. století. Významné jsou rovněž aktivity zřizovatele metodického centra NPÚ, které zde získá optimální podmínky pro pořádání odborných seminářů umožňujících školení pracovníků zaměřených na obnovu památkových domů z období moderny. Obě organizace využijí optimálním způsobem potenciál nabízený rekonstrukcí vily a vznikem národního metodického centra.

Odkazy

Internet

Ohlasy v médiích

2014-04-11 | Opravenou vilu Stiassny si lidé v Brně prohlédnou 15.listopadu (ceskenoviny.cz).

2014-11-18 | Vila Stiassni se rozpadala. Zachránila ji lana, která budovu drží pohromadě (brnensky.denik).

2014-12-10 | Nocoval v ní Beneš či Fidel Castro, nyní se vila otevírá návštěvníkům (idnes.cz). ...Národní památkový ústav, do jehož správy budova se zahradou přišla v roce 2009, se však známější stavbu rekonstrukcí nehodlalo napodobit. „Snažili jsme se o alternativu k drahým a výjimečně navštěvovaným rekonstrukcím, jakou je vila Tugendhat. Ne vše je přímá kopie, volili jsme levnější cestu. Řadu věcí jsme dělali, aby dojem zůstal zachován, aby materiál byl takový, jaký má být, ale aby to nebylo příliš drahé,“

2014-12-11 | Slavnostní otevření projektu vila Stiassni (strukturalni-fondy.cz). Pozvánka na slavnostní otevření vily a Metodického centra moderní architektury v Brně.

2014-12-14 | Vila Stiassny v Brně je ode dneška otevřena veřejnosti (ceskenoviny.cz).

2014-12-14 | Brněnská vila Stiassni se jako čtvrtá podobná stavba ze začátku století otevřela veřejnosti (rozhlas.cz).

2015-01-01 | Šťastni ve vile Stiassny (zlatedno.blogspot.com). Blog dojmů a fotek z návštěvy vily.

2015-01-02 | Bydlel tu Beneš i Castro. Brno zpřístupňuje funkcionalistickou vilu (idnes.cz).

2015-01-06 | Jurkovičova vila a zahájení spolupráce čtyř brněnských vil (mistnikultura.cz).

2015-04-29 | Tvůrci pavilonu pro Expo v Miláně jej představí v brněnské vile Stiassny (imaterialy.cz/ČTK).

2015-07-03 | Vila láká na největší zahradu. Knihovna je ale mimo provoz (brnensky.denik.cz).

2015-07-03 | Památkáři opravili a zpřístupnili zahradu brněnské vily Stiassni (ceskenoviny.cz).

2015-08-11 | Rekonstrukce navrátila slavné brněnské vile původní krásu (novinky.cz).

2015-10-12 | Centrum obnovy památek architektury 20. století (asb-portal.cz).

2015-11-13 | Vila Stiassni: Vzorová rekonstrukce památky do poslední dlaždice (asb-portal.cz).

2016-01-14 | Do brněnské vily Stiassni se vrátily portréty původních majitelů (ceskenoviny.cz).

20190713 | Eliška Gáfriková: Spala v ní většina československých prezidentů i Castro. Vila Stiassni má 90 let (brnensky.denik.cz).

Recenze, články

2014-12-12 | In_fundamine (nejen o jinakosti) (artalk.cz). Ladislav Zikmund-Lender: Poznámka k semináři hodnotícímu ukončenou opravu vily.