2015-01: Porovnání verzí

Z Wiki projekty NPÚ
Přejít na: navigace, hledání
(restaurování v Kroměříži)
(CK otáčko, vimperk)
Řádka 1: Řádka 1:
Home > Monitor médií
 
  
[[2014-12|Předchozí]] < 2015-01 > [[2015-02|Následující]]
 
 
;2015-01-01
 
* [http://www.ceskenoviny.cz/kultura/zpravy/duchcovsky-zamek-obnovil-interiery-odkryty-byly-puvodni-malby/1164076 Duchcovský zámek obnovil interiéry, odkryty byly původní malby] (ceskenoviny.cz). "Návštěvníci duchcovského zámku letos uvidí nově odkryté původní malby a obnovené interiéry v jižním a Biliárovém křídle." [[Duchcov (TP), zámek|Zámek Duchcov]].
 
;2015-01-02
 
* [http://trebicsky.denik.cz/zpravy_region/pamatkari-na-trebicsku-opravovali-i-vzdelavali-20150102.html Památkáři na Třebíčsku opravovali i vzdělávali] (trebicsky.denik.cz). Malá bilance hlavních přínosů činnosti NPÚ-ÚOP v Telči za rok 2014.
 
* [http://liberec.idnes.cz/kalendar-o-pivovarech-v-libereckem-kraji-fdu-/liberec-zpravy.aspx?c=A150102_124524_liberec-zpravy_tm Ze starých pivovarů je stolní kalendář. Stály v Mimoni i na Grabštejně] (idnes.cz). "...Kromě pivovarů ...autor textů, Petr Freiwillig z NPÚ v Liberci, zmiňuje i slavné hospody jako třeba libereckou Českou besedu nebo hostinec Semmering v Křižanech. A také pěstování chmele na Českolipsku..."
 
* [http://www.lidovky.cz/bydlel-tu-benes-i-castro-brno-zpristupnuje-funkcionalistickou-vilu-1gs-/kultura.aspx?c=A150102_103444_ln_kultura_hep Bydlel tu Beneš i Castro. Brno zpřístupňuje funkcionalistickou vilu] (idnes.cz).
 
;2015-01-05
 
* [http://ceskobudejovicky.denik.cz/zpravy_region/kostel-u-pramene-ma-novy-plast-20150105.html Kostel u pramene má nový plášť] (ceskobudejovicky.denik.cz). Dobrá Voda u Nových Hradů. "...práce na poutním kostele v Dobré Vodě u Nových Hradů se týkaly opravy pláště kostela, včetně odvlhčení části konstrukcí," vyjmenovává ředitel Územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu 
v Českých Budějovicích [[Ouroda Vlastislav|Vlastislav Ouroda]]..."
 
;2015-01-07
 
* [http://prachaticky.denik.cz/zpravy_region/vimpersky-zamek-ceka-na-svou-sanci-20150107.html Vimperský zámek čeká na svou šanci] (prachaticky.denik.cz).
 
* [http://prachaticky.denik.cz/zpravy_region/puvodni-projekt-rekonstrukce-zamku-novym-planum-nesedi-20150107.html Původní projekt rekonstrukce zámku novým plánům nesedí] (prachaticky.denik.cz). Velký rozhovor s [[Pavelec Petr|Petrem Pavelcem]] o budoucnosti [[Vimperk (PT), zámek|zámku ve Vimperku]].
 
* [http://rakovnicky.denik.cz/zpravy_region/hrad-krivoklat-bude-mit-od-poloviny-ledna-noveho-kastelana-20150107.html Hrad Křivoklát bude mít od poloviny ledna nového kastelána] (rakovnicky.denik.cz). "...Nový kastelán Petr Slabý byl jmenován na základě výběrového řízení, které vypsal v listopadu Národní památkový ústav v Praze. Jen připomínáme, že se tak stalo na základě rezignace kastelána [[Frencl Luděk|Luďka Frencla]], který tento krok tehdy vysvětlil Rakovnickému deníku takto: „Je to z osobních, rodinných a zdravotních důvodů. Funkci budu postupně předávat zhruba do Vánoc."..." [[Křivoklát (KD), hrad|Hrad Křivoklát]]
 
;2015-01-08
 
* [http://brno.idnes.cz/oprava-mostu-v-lednickem-parku-dzt-/brno-zpravy.aspx?c=A150107_143719_brno-zpravy_daj V lednickém parku obnovují staleté mosty, u Janohradu vyroste úplně nový] (idnes.cz).
 
;2015-01-09
 
* [http://www.rozhlas.cz/zpravy/vytvarno/_zprava/kromerizskou-zameckou-obrazarnu-obsadi-restauratori-dila-cekaji-nejvetsi-opravy-za-sto-let--1441379 Kroměřížskou zámeckou obrazárnu obsadí restaurátoři. Díla čekají největší opravy za sto let] (rozhlas.cz). "Kroměřížskou zámeckou obrazárnu považují mnozí odborníci za druhou nejvýznamnější v České republice hned po Národní galerii. Je ozdobou památky UNESCO a jsou v ní díla Tiziana, van Dycka, Cranacha a dalších mistrů. Po sto letech budou letos obrazy opravovat restaurátoři. Zatímco na začátku dvacátého století stačili na obnovu dva, letos se jich o 36 obrazů postará hned 12... Na tuzemské ale i světové poměry neobvyklou hustotu výskytu restaurátorů na jednom místě hodlá využít, samozřejmě ku prospěchu turistů, i kastelán [[Kroměříž (KM), zámek|kroměřížského zámku]], Martin Krčma. „Jako letošní doplnění trasy našich expozic připravujeme informaci a expozici o restaurování. Protože to je výjimečná věc, takové množství obrazů se nerestauruje i ve středoevropských poměrech každý den.“ Návštěvníci uvidí nejen expozici představující specifika restaurátorství, ale ti šťastnější občas na zámku spatří i některého z restaurátorů při práci. I když většinu trpělivé, mravenčí, roboty si každý odvede ve svém ateliéru. Poslední tak masivní obnovu si už normální smrtelník pamatovat nemůže.
 

Verze z 9. 1. 2015, 19:14