2014-08

Z Wiki projekty NPÚ
Verze z 22. 9. 2014, 10:06; Leto (diskuse | příspěvky)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Home > Monitor médií

Předchozí < 2014-08 > Následující

1. srpen – PA
3. srpen - NE
 • Horolezci našli při opravě věže kláštera v Sázavě mince a listiny (ČTK). V Sázavském klášteru na Benešovsku, který je národní kulturní památkou, našli horolezci při opravě střechy věže schránku s listinami, mincemi a dobovými dokumenty. Budou předány NPÚ k prozkoumání a konzervaci, informovala dnes ČTK za klášter Jaroslava Tůmová. Kopie nalezených rukopisů budou poté vystaveny v expozici muzea.[2]
5. srpen - ÚT
8. srpen - PÁ
9. srpen - SO
 • V zámku procestujete Afriku minulého století. Uvidíte i mumie (lidovky.cz). Libochovice, zámek. "Zámek v Libochovicích na Litoměřicku připravil výstavu unikátní sbírky cestovatelských artefaktů hraběte Jana Josefa Herbersteina, kterému zámek patřil. Mezi exponáty jsou i staroegyptské mumie, které si hrabě přivezl z cest po Africe..."
11.8.2014 - PO
12.8.2014 - ÚT
13.8.2014 - ST
 • Pozlacený kočár z Lysic lidé uvidí na Pražském hradě (denik.cz). "Od dvacátého srpna do devatenáctého října si ho prohlédnou návštěvníci výstavy věnované dopravním prostředkům osmnáctého až dvacátého století."v Jízdárně Pražského hradu.
 • ČR se Slovenskem stáhly návrh na zápis hradiště Valy do UNESCO (ČTK). "...Žádost o zápis lokality mezi prestižní světové památky byla tak odložena již podruhé. Kdy by mohla být podána nová nominace na zápis, zatím nelze odhadnout. Před další nominací je nutné přehodnotit výsledky dosavadního bádání archeologů a je potřebný další výzkum obou lokalit, uvedla mluvčí. Žádost o zápis by měla být také lépe vědecky odůvodněna..."
 • Areál kláštera v Plasích prochází úpravou, mění se jeho nádvoří (archiweb.cz/ČTK). ...Prostranství uprostřed komplexu se částečně vrátí některé prvky z dob majitele Metternicha, který nechal dělat zahradní úpravy v anglickém stylu. Z plochy zmizely zanedbané stromy, vzniká síť chodníků, v plánu jsou sadovnické práce atd. Území zkoumají archeologové, hlásí množství nálezů... Po kompletní revitalizaci získá nádvoří víc barokní podobu, ne však úplně. Zachovány budou některé metternichovské prvky, předlohou jsou historické nákresy a staré dokumenty. Ty dokládají po nástupu Metternicha postupné používání zahradních prvků v anglickém stylu, v areálu byly aleje, živé ploty, květinové záhony. "Archeologové tam nyní v rámci výzkumu nacházejí staré situace, a to až středověké. Jde o obrovské poznání toho, jak klášter ve středověku a i baroku vypadal," uvedl Duchoň. Podařilo se najít mj. množství historických odvodňovacích kanálů, staré studny a další zajímavosti.
20.8.2014 - ST
 • Jako v 17. století. Květné zahradě v Kroměříži se vrátila barokní krása (idnes). K nepoznání se změnila Květná zahrada v Kroměříži. Náročná rekonstrukce za téměř čtvrt miliardy korun jí vrátila podobu, kterou měla ve druhé polovině 17. století. Za necelé tři týdny se památka UNESCO otevře návštěvníkům.
 • Ve vile spal Beneš a Castro. Otevře v listopadu (brnensky.denik). Původně měla milovníkům architektury otevřít už v dubnu. Ve známé funkcionalistické vile Stiassny v brněnských Pisárkách jsou ale v pokojích zatím jen provizorní koberce a vymalované stěny. Velká rekonstrukce památky se protáhne do podzimu.
21.08.2014 - ČT
23.08.2014 - SO
 • Obnova barokního divadla: odkryli základy valtického hradu (breclavsky.denik). Nejhlouběji v historii valtického zámku se podívali archeologové. Při pracích, které jsou součástí rozsáhlé rekonstrukce zámeckého barokního divadla. Naskytl se jim pohled na Barvířskou ulici a základy valtického hradu. „Archeologické práce už máme za sebou, můžeme pokračovat ve stavbě," oddechl si ve čtvrtek kastelán zámku Michal Tlusták.
 • Na Grabštejn se po desetiletích vrátila ztracená patronka kaple (ČTK). Gotická socha svaté Barbory, o níž se myslelo, že je nenávratně ztracená, se po několika desetiletích vrátila na hrad Grabštejn na Liberecku. Lidé mohli patronku kaple obdivovat zatím jen dnes v rámci benefice, nutně totiž potřebuje obnovu. Znovu na hrad se gotický skvost vrátí začátkem příští návštěvnické sezony. ČTK to řekla kastelánka hradu Iva Bártová.
24.08.2014 - NE
25.08.2014 - PO

Reference

 1. Hradozámecká noc se blíží! Král Jiří ji oslaví na Kunštátě, užít si ji však lze na sedmi desítkách hradů a zámků po celé republice (npu.cz)
 2. Horolezci našli při opravě věže kláštera v Sázavě mince a listiny
 3. Jihočeské památky přilákaly o 12 procent turistů více než loni. Zpráva ČTK.