Vstupenka

Z Wiki projekty NPÚ
Přejít na: navigace, hledání

NPÚ > Zpřístupněné památky > PR v NPÚ

Vstupenka je specifickým dokladem o úhradě vstupného za vstup do zpřístupněného památkového objektu (hradu, zámku, skanzenu, technické památky apod.), často též za účast na prohlídce s průvodcem, podávajícím výklad. Obecně se vstupenky používají v širokém měřítku v muzeích, galeriích, zoologických či botanických zahradách apod.

Své oprávnění ke vstupu dokládá příchozí při vstupní kontrole, kdy obvykle osoba, která vpouští návštěvníky, vstupenku prohlédne a často od ní také odtrhne kontrolní útržek (tím se zabrání případnému neoprávněnému opakovanému použití vstupenky).

Vstupenky mají řadu funkcí. Umožňují statistiky (počty návštěvníků, rozdělení jejich příchodu v čase apod.). Mohou být opatřeny časovým údajem pro účast na prohlídce v určitém odloženém termínu (časové vstupenky se používají většinou tehdy, když není možné uspokojit velké množství zájemců a je třeba časově rovnoměrněji rozdělit jejich vstupy. Často se stávají také sběratelským artiklem. Z tohoto hlediska jsou samozřejmě ze strany návštěvníků vítány série vstupenek. Pečliví turisté si mohou vlepovat vstupenky do svých cestovních deníků (wandrbuchů).

Národní památkový ústav začal od roku 2017 vydávat řadu jednotných vstupenek[1] s vhodně velkým vyobrazením příslušné památky (zpravidla historická veduta).[2]

Odkazy

Reference

  1. Zpráva na webu NPÚ: Nové vstupenky s historickými vyobrazeními hradů a zámků potěší sběratele. Doplní je cestovatelský deník (npu.cz; 20170721).
  2. Nové vstupenky vypadají jako suvenýr, ústav chystá i sběratelské album (idnes.cz; 20170717)