Vojtěch Láska

Z Wiki projekty NPÚ
Přejít na: navigace, hledání

Biografický slovník > L

Vojtěch Láska představuje publikační činnost středočeského pracoviště NPÚ 30.5.2012

Ing. arch. Vojtěch Láska, památkář v oboru stavebních památek. Ředitel středočeského územního odborného pracoviště NPÚ v letech 2001-2016.

Narozen 24.4.1943.

Obsah

Vzdělání

V letech 1962–1968 vystudoval Fakultu architektury Českého vysokého učení technického v Praze. Již při tomto studiu se, zvláště v semináři doc. Ing. arch. Milady Radové-Štikové, zaměřil na dějiny architektury a problematiku památkové péče. V letech 1971–1973 absolvoval postgraduální studium dějin architektury, rovněž na Fakultě architektury ČVUT, a v letech 1974–1976 postgraduální studium oboru památkové péče na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Pracovní zařazení

Od roku 1968, tedy od ukončení řádného studia na ČVUT, spojil svoji profesionální dráhu s památkami středních Čech. Tehdy nastoupil do Střediska státní památkové péče a ochrany přírody Středočeského kraje jako památkový architekt. Tuto funkci zastával do roku 1980, kdy se stal vedoucím oddělení péče o nemovité památky.

V roce 1992 byl pověřen vedením útvaru památkové péče ve funkci náměstka ředitele Památkového ústavu středních Čech. Po půlročním vedení ústavu ve funkci zastupujícího ředitele byl na sklonku roku 2001 jmenován ředitelem. Stal se jím tedy, věren své zaměstnavatelské organizaci, po získání bohatých odborných i organizačních zkušeností ze všech jejích funkčních úrovní. Působení v ředitelské pozici završil na konci roku 2016. Jeho nástupcem se stal Jan Žižka.

Odborná činnost

(Pracuje se...)

Bibliografie

Bibliografie dějin českých zemí.