Olomouc

Z Wiki projekty NPÚ
Přejít na: navigace, hledání

Památky > okres Olomouc

Olomouc, čp. 633, Briessova vila

Vídeňská 4

Kulturní památka od 11.11.2014.

Vila Wilhelma Briesse byla postavena roku 1896 v historizujícím stylu pozdní severské renesance. Užité tvarosloví i členění hmot je velmi podobné vedlejší vile postavené pro Eduarda Hamburgera (byť v poněkud redukované podobě).

Vila dotváří atmosféru ulice a celkový urbanistický ráz rezidenční čtvrti olomouckých průmyslníků, která je umístěna na okraji městských sadů.

Pozoruhodným prvkem v exteriéru je zastřešení vstupního prostoru mezi brankou v oplocení pozemku a hlavním vchodem do interiéru stavby s dekorativní kovovou mříží. Dveře vstupu jsou vyřezávané, s půlkruhovým nadsvětlíkem ve schodišťové věži. Princip schodišťového vestibulu je s malými obměnami typický pro ostatní sousedící vily navržené Jakobem Gartnerem. Suterén původně obsahoval místnosti a vybavení zajišťující provoz domu, dnes slouží jako sklep a skladiště. Zaklenut je stájovou klenbou. Jednotlivé schodišťové podesty, dlážděné dekorativní maloformátovou mozaikovou dlažbou, umožňují vstup do jednotlivých místností dvěma prosklenými dveřmi s malbou dvojicí amoretů v akantových rozvilinách. V prvním nadzemním podlaží stojí za pozornost dřevěné, bíle lakované obložení oken a parapetů a strop největší místnosti s mělkými reliéfy putti obklopených rostlinným dekorem ve štukových zrcadlech. Ve výjimečně autentické podobě se dochoval celý prostor bytu v druhém nadzemním podlaží s původní hodnotnou štukovou výzdobou, obložením oken a dveří včetně výplní a zachovalými prvky okenních kliček a dveřních klik, obložení koupelny a kuchyně původními dlaždicemi s modrým florálním a ornamentálním motivem a prvky původního mobiliáře.