Miroslava Nováková-Skalická

Z Wiki projekty NPÚ
Přejít na: navigace, hledání

Biografický slovník >

PhDr. Miroslava Nováková-Skalická (16.4.1927 – 17.9.2015), byla výraznou osobností jihomoravské památkové péče sedmdesátých a osmdesátých let 20. století.

Od roku 1969 pracovala v oddělení evidence na Krajském středisku státní památkové péče a ochrany přírody v Brně. V roce 1974 přesídlila do zrekonstruované budovy ve Špalíčku, kde působila na úseku památkové péče o zámecké interiéry. Jednou z hlavních náplní její práce bylo zadávání restaurátorských prací sbírkových předmětů. Iniciovala například konzervaci a opravu kolekce horského křišťálu nebo vyšívaných čalounů sedací soupravy z jídelny na zámku v Rájci nad Svitavou. V oblasti interiérových instalací zajistila odbornou přípravu a realizaci nové expozice na tehdy státním zámku v Boskovicích, zpřístupněnou v roce 1986. Nejvýrazněji se uplatnila při aranžování květin v historickém prostředí. Tato činnost vyústila v pořádání odborných seminářů nejprve pro jihomoravská zámecká pracoviště (Kroměříž, Rájec nad Svitavou, Vranov nad Dyjí), později pro účastníky z památkových objektů celé republiky (Krásný Dvůr).

Je autorkou nejen odborných statí, ale i populárně naučných publikací, vydávaných pro návštěvníky zpřístupněných památkových objektů (Milotice, Lednice).

Odkazy

web NPÚ (dat. 20140714, verif. 20170417)

Bibliografie

Bibliografie dějin českých zemí

Články v časopisu Zprávy památkové péče