Lucie Šťastná

Z Wiki projekty NPÚ
Přejít na: navigace, hledání

Biografický slovník >

Mgr. Lucie Šťastná. Vystudovala bohemistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (2009–2015), dále absolvovala dvouleté rekvalifikační studium památkové péče (18. studijní běh).

Na památkách se pohybuje od roku 2006, kdy začala pracovat jako sezónní průvodkyně na zámku Humprecht.

V Národním památkovém ústavu byla zaměstnána na pozici průvodkyně na zámcích Slatiňany, Zákupy a Hrubý Rohozec. Na Hrubém Rohozci pak mezi lety 2011–2013 působila jako stálá průvodkyně a zástupkyně kastelána. Další pracovní zkušenosti získala na zámku Nový Hrad v Jimlíně, jenž je spravován Ústeckým krajem. Od roku 2014 pracovala jako kurátorka v Oddělení správy mobiliáře a zámeckých knihoven na ÚPS na Sychrově.

V listopadu 2017 byla jmenována kastelánkou státního zámku Duchcov.

Zdroj: https://www.npu.cz/cs/ups-praha/o-nas/Organizacni-struktura-UPS-PR (20180109)

Odkazy

Medailon

20180226 | Šťastná kastelánkou zámku Duchcov (npu.cz).

Absolventka bohemistiky Lucie Šťastná je od letošního roku novou kastelánkou zámku Duchcov. Svou pozici jí přenechal Marian Hochel, který zámek spravoval šest let, ale nyní se rozhodl pro akademickou dráhu. Rád by se naplno věnoval vědě, výzkumu a publikování. Jeho předpoklady potvrzuje i nedávno vydaná kniha věnující se Napoleonovi Bonaparte, kterou Národní památkový ústav pokřtil letos v lednu.

Za dobu působení Mariana Hochela na zámku Duchcov se podařilo zvýšit návštěvnost, a to nejen díky oblibě stálých výstav, ale i pestrým programem, který se Marian Hochel snažil na zámku zajistit. Pravidelně se konaly koncerty, oživené prohlídky, divadelní představení, programy pro děti nebo promítání. Tento kastelán navíc získal pro spolupráci řadu organizací, na akcích se tak podílelo například Kulturní centrem Duchcov, Divadlo V Pytli, Severočeské divadlo v Ústí nad Labem a další.

Významnou událostí zámku bylo v roce 2016 otevření zcela nového prohlídkového okruhu v jižním křídle. Zámek ve spolupráci s Ústavem pro klasickou archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy připravil stálou expozici nazvanou Okouzleni antikou. V osmi prostorách expozice v přízemí jižního křídla zámku byla vystavena sbírka odlitků antické plastiky, která umožňuje prohlídku antického světa zajímavě kontrastující s kulisami barokního zámku, věhlasného sídla rodu Valdštejnů. V rámci nové expozice znovu ožilo i duchcovské zámecké divadlo, které připomnělo antické inspirace, včetně rekonstrukcí dvou barokních divadelních kostýmů a divadelních rekvizit z her s antickou a mytologickou tematikou.

Za časů Mariana Hochela se rovněž zlepšila propagace památky a pokračovala obnova zámeckých interiérů.

Současná kastelánka Lucie Šťastná si v nové roli jistě velmi rychle zvykla, je totiž v zámeckém prostředí jako doma. Na památkách se pohybuje již od roku 2006, kdy začala pracovat jako sezónní průvodkyně na zámku Humprecht. V Národním památkovém ústavu byla zaměstnána na pozici průvodkyně na zámcích Slatiňany, Zákupy a Hrubý Rohozec. Na posledním jmenovaném zámku pak mezi lety 2011–2013 působila jako stálá průvodkyně a zástupkyně kastelána. Další pracovní zkušenosti získala Lucie Šťastná na zámku Nový Hrad v Jimlíně, jenž je spravován Ústeckým krajem. Od roku 2014 pracovala jako kurátorka v oddělení správy mobiliáře a zámeckých knihoven na územní památkové správě v Sychrově.

Lucie Šťastná vystudovala v letech 2009 až 2015 bohemistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde následně započala také doktorské studium. Magisterský stupeň zakončila poutavou prací na téma opozice člověka a zvířete v českém jazyce, ve které se snažila objasnit, jak jsou v češtině názvy zvířat vztaženy ke skutečnostem z lidského světa. Nová kastelánka též absolvovala dvouleté rekvalifikační studium památkové péče.

Jako správkyně zámku Duchcov by Lucie Šťastná ráda zapracovala na podobě prohlídkových tras zaměřených na Valdštejny jakožto poslední šlechtické majitele zámku. Za vzdálenější cíle si kastelánka určila zlepšení vzhledu celého zámeckého areálu, zejména nádvoří a fasád. V rámci akcí jako jsou Dny evropského dědictví či Mezinárodní den památek a sídel by chtěla pravidelně zpřístupňovat některé prostory, které návštěvníkům běžně nejsou otevřené, například sklepy nebo hospodářské křídlo zámku. Zaměřit se chce také na dětské návštěvníky, ať už pravidelnými výtvarnými soutěžemi, či nějakou zkrácenou prohlídkou zámku.

Rozhovory

20180310 | Kastelánka: Bílou paní jsem ještě neviděla. Plány na oživení zámku mám (teplicky.denik.cz).

20180505 | Chci na zámek Duchcov přitáhnout víc mladých lidí, říká nová kastelánka (idnes.cz).