2015-09

Z Wiki projekty NPÚ
Přejít na: navigace, hledání

Home > Monitor médií

Předchozí < 2015-09 > Následující

2015-09-02 | Kastelánka Jana Sedláčková na zámku romantiku nehledá (novinky.cz). Zkušenosti, práce, cíle... kastelánky zámku Konopiště.

2015-09-05 | Staletá odpadní jímka v centru města ukrývala renesanční poháry a číše (idnes.cz). Sdělení archeologů olomouckého pracoviště NPÚ.

2015-09-06 | Templ bude díky objevům po opravě ještě hezčí, ohrožují ho ale golfisté (idnes.cz). Informace k průběhu opravy pomníku s rozhlednou v parku zámku Krásný Dvůr.

2015-09-13 | Kroměřížské zahrady a zámek lákají na výukové programy (zlin.cz). Zámek Kroměříž a Národní centrum zahradní kultury.

2015-09-18 | Průzkum na hradu Litice ukázal, že středověcí dělníci šidili maltu (orlicky.denik.cz). Orientační informace o výzkumech v rámci rekonstrukce zřícené části zdi severního paláce litického hradu.

2015-09-23 | Průzkum památek na Litoměřicku odhalil skrytou židovskou modlitebnu (idnes.cz). Odborníci z Národního památkového ústavu a ústecké univerzity dokončili čtyřletý výzkum památek v Milešově na Litoměřicku.

2015-09-23 | Bezpečnostní rámy na Hradě? Rozhodně ne! bouří památkáři (tyden.cz). NPÚ kritizuje záměr zřídit bezpečnostní rámy u vstupů do areálu Pražského hradu.

2015-09-24 | Vazbu krovu na tvrzi vytváří odborníci podle dobové dokumentace (kolinsky.denik.cz). Tvrz v Hradeníně. „Vazba tvarově složitého barokního mansardového krovu se vytváří podle fotografické a plánové dokumentace původního zastřešení uloženého v archivu Národního památkového ústavu. Na vrchol věže bude osazena tepaná plechová makovice a střecha bude pobita dřevěným šindelem," říká Vladimír Rišlink, ředitel Regionálního muzea 
v Kolíně, do jehož správy tvrz spadá.

2015-09-24 | Výzkum na hradě odhalil zásadní informace (ceskokrumlovsky.denik.cz). Hrad Rožmberk původně vypadal zcela jinak, než jak si doposud všichni stavební inženýři mysleli. Červnový archeologický výzkum odhalil objev zaniklého gotického zdiva, které dokládá, že na nádvoří rožmberského hradu stála ve vrcholném středověku rozměrná budova, zbořená někdy v průběhu 15. století.

2015-09-29 | Prvotřídní záchrana. Zdědila chaloupku na spadnutí a vrátila jí život (idnes.cz). "...Podle památkářů se obnova domku ve Vizovicích povedla mimořádně. „Je to vidět na řemeslném přístupu. Byly zachovávány tradiční technologické postupy a byly používány tradiční materiály. Obnova byla zaměřena nejen na exteriér, ale i na interiér, který byl velice pěkně obnoven. Je to ukázka, jak je možné tyto objekty zachovat pro budoucí generace,“ chválí majitelku ředitelka krajských památkářů Jana Spathová..."