2014-12

Z Wiki projekty NPÚ
Přejít na: navigace, hledání

Home > Monitor médií

Předchozí < 2014-12 > Následující

2014-12-01
2014-12-02
2014-12-06
2014-12-07
  • K zastavení chátrání hradu Hamrštejn u Liberce jsou třeba mil. Kč (blesk.cz/ČTK). "...Zřícenina hradu mezi Chrastavou a Libercem byla letos jako první v kraji zařazena do krajského cyklu Chraňme památky, jehož cílem je zpopularizovat polozapomenutá a chátrající díla našich předků. V rámci kampaně vydal Národní památkový ústav (NPÚ) spolu s Lesy ČR informační letáky o zřícenině v češtině, němčině a polštině. "Leták obsahuje i jednoduchou orientační mapu, GPS souřadnice, odkaz na železniční spojení i QR kód," uvedl ředitel liberecké pobočky NPÚ Miloš Krčmář..."
2014-12-08
  • Ať otáčivé hlediště nenarušuje vzácnou zahradu v Krumlově, zní z UNESCO (idnes.cz). "Otáčivé hlediště nemá rušit pohled na cennou barokní zahradou v Českém Krumlově. Musí být ochráněna univerzální hodnota památky a hlediště nemá omezovat letohrádek Bellarie. V tomto duchu se nesou doporučení, která obsahuje zpráva z Centra UNESCO. ...Podle posledních plánů má nová točna zůstat na současném místě, měla by být mimo sezonu rozebíratelná, nebo zajíždějící do země. Umístění je však v rozporu s doporučeními UNESCO."
2014-12-09
  • Letáková kampaň pomůže památkám. První se dostalo na Hamrštejn (idnes.cz). "...Hamrštejnem odstartovala kampaň Chraňme památky! Týká se těch, jež nespadají pod Národní památkový ústav a patří soukromníkům, církvím a dalším majitelům. „Rádi bychom každý rok vydali alespoň dva podobné letáky jako o Hamrštejnu,“ uvedla Tišerová. „Představovaly by například sochy světců, lidovou architekturu nebo technické památky v celém Libereckém kraji. Najdeme v něm mnoho památek, které nejsou v naší správě, ale zajímají nás, pomáháme o ně pečovat a chceme je zviditelňovat.“
  • NPÚ chystá obnovu zámku ve Vimperku, národní památky (blesk.cz/ČTK). "...Kromě muzea by měla být v zámku i prohlídková trasa a počítá se také s multifunkčním zázemím pro pořádání společenských akcí..." Vimperk, zámek
2014-12-10
  • Nocoval v ní Beneš či Fidel Castro, nyní se vila otevírá návštěvníkům (idnes.cz). ...Národní památkový ústav, do jehož správy budova se zahradou přišla v roce 2009, se však známější stavbu rekonstrukcí nehodlalo napodobit. „Snažili jsme se o alternativu k drahým a výjimečně navštěvovaným rekonstrukcím, jakou je vila Tugendhat. Ne vše je přímá kopie, volili jsme levnější cestu. Řadu věcí jsme dělali, aby dojem zůstal zachován, aby materiál byl takový, jaký má být, ale aby to nebylo příliš drahé,“ vila Stiassni
2014-12-11
  • Tomáš Baťa byl úsporný člověk, měl slabost pro inovativní materiály (idnec.cz). Zlín, památník Tomáše Bati. "Okna měl modrá, venkovní sloupy bílé, podlahu červenou. Podobné zajímavosti vyplynuly z laboratorní studie, kterou město zadalo před obnovou stavby. Vedla ji památkářka Dagmar Michoinová. ...se na budově vůbec dochovaly historické vrstvy povrchových úprav. Můžeme tak zkoumat všechny nátěry včetně těch původních. Zdá se to možná jako banalita, ale u většiny objektů se povrchové úpravy nedochovaly a průběžně se nešetrně odstraňovaly. Skutečnost, že se zde dochovaly, svědčí o tom, že bylo o stavbu velmi dobře pečováno. Nikdo ji nenechal dojít do stavu, aby se třeba rámy oken musely měnit..."
2014-12-13
2014-12-14
2014-12-15
  • Ze svatebního dortu bude písková bábovička. Kostel sv. Mikuláše se mění (metro.cz). Praha, Staré Město, kostel sv. Mikuláše. "...„Barva průčelí sv. Mikuláše byla vybrána podle barevnosti štuku ve spodních vrstvách a při konečném výběru se přihlíželo i k analogickým stavbám a dobovým realizacím,“ vysvětluje šéf Národního památkového ústavu v Praze Ondřej Šefců. Nějaký čas to dokonce vypadalo, že kostel bude mít fasádu ještě tmavší, než je nová v barvě pískovce. První výzkumy totiž naznačovaly, že kostel byl v minulosti mnohem tmavší, černý či šedý. „Nálezy černé barvy či spíše černošedé byly zvažovány jako jedna z možných variant, ale laboratorní průzkum jednoznačně prokázal, že jde pouze o vrstvu sazí a špíny,“ vysvětluje Šefců. Nová barva na kostele pode Šefců nepředstavuje podle všeho nějakou radikální změnu, spíše posun k lepšímu, protože dosavadní bílo - růžová barevnost nebyla patrně barevností původní..."
18.12.2014
20.12.2014
22.12.2014
23.12.2014
26.12.2014
27.12.2014
  • Bývalá jatka v Ostravě řeší ministr kultury (regiony.impuls.cz/ČTK). "...V dubnu chtěli odborníci z magistrátu provést kontrolní prohlídku objektu, ale majitel zpřístupnil pouze věž objektu s tím, že podle jeho názoru je památkově chráněna pouze ona, nikoliv stavba celá. „Národní památkový ústav Praha sdělil, že ministerstvo kultury 27. července 1994 prohlásilo kulturní památkou veškerou zástavbu, která se v daném roce nacházela na pozemku, tedy nejenom její věž," přiblížila mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. Jenže majitel s tímto rozhodnutím nesouhlasil a požádal o stanovisko samotné ministerstvo kultury. To vydalo prohlášení, že od počátku byla památkově chráněna celá zástavba na pozemku, tedy celý objekt bývalých městských jatek. „Proti tomuto rozhodnutí Ministerstva kultury ČR podal vlastník nemovité kulturní památky rozklad," dodala mluvčí magistrátu."
29.12.2014
2014-12-31
  • O vstupném do Květné zahrady budou jednat (kromerizsky.denik.cz). "Podpisem petice se obyvatelé Kroměříže staví proti zdražení vstupného do zrekonstruované Květné zahrady. Národní památkový ústav (NPÚ) ho totiž zvýšil ze čtyřiceti na sedmdesát korun. Lidé kritizují i nedostatečné slevy pro děti, seniory a držitele průkazů ZTP. Signatáři petice, kterých bylo 1806, žádají vrácení vstupného na původní úroveň."