2014-11

Z Wiki projekty NPÚ
Přejít na: navigace, hledání

Home > Monitor médií

Předchozí < 2014-11 > Následující

2014-11-02
2014-11-03
2014-11-04
  • Vimperský zámek získá NPÚ, slibuje opravu (ceskatelevize.cz). "...Protože je dohoda hotová a podepsaná, již nehrozí, že by parková správa zámek raději prodala – tomu se památkáři intenzivně snažili zabránit. Nyní chystají rekonstrukci zámku, začít má již na jaře..."
2014-11-05
2014-11-08
2014-11-13
2014-11-18
2014-11-20
2014-11-22
2014-11-26
  • Ostravica-Textilia: lidé byli otřeseni. Podívejte se, jak to vypadá uvnitř (moravskoslezsky.denik.cz). "...Otřesená byla stavem památek i generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková. „Po dlouhé době jsem viděla objekty zevnitř a musím říct, že jsem trošku zděšena stavem, ve kterém se nacházejí. Neexistuje jiné město, kde by se v samotném centru nacházel takhle zdevastovaný blok z historického hlediska nesmírně cenných domů. Myslím si, že se objekty bývalé banky a budova Textilia zachránit dají. Co se týká nárožního nájemného a obchodního domu, ten je v tak špatném stavu, že je jen otázkou, co prokáží podrobnější průzkumy. Obávám se, ale že tento dům je pro město ztracen. Je to velká škoda, protože za to může jen zanedbaná údržba a lajdácký přístup všech předešlých vlastníků," řekla Naděžda Goryczková..."
  • V Revoluční vyroste dům od Evy Jiřičné. Ale demolici se Praha nevyhne (idnes.cz). "...V říjnu Jiřičná na NPÚ prezentovala variantu sníženou o jedno ustupující patro, celková výška domu i s nárožní věží je na úrovni protějšího paláce Merkur. V listopadu tuto variantu viděl i památkový odbor magistrátu. Ředitel odboru Jiří Skalický řekl, že závazné stanovisko odbor zatím nevydal. „Čekáme na vyjádření NPÚ a návrhem se bude zabývat sbor expertů pro památkovou péči,“ uvedl. „Při posuzování návrhu novostavby se vědecká rada NPÚ shodla, že předložený návrh považuje oproti minulým za vhodnější, ale ne za natolik architektonicky a urbanisticky přesvědčivý, aby jej bylo možné za daných podmínek akceptovat,“ řekla mluvčí NPÚ Jana Tichá. Vědecká rada podle ní neměla k dispozici nezávislé odborné zhodnocení památkových hodnot domu, bez nichž nelze věc kvalifikovaně posoudit. Posudky předložené investorem prý nelze považovat za nezávislé. „Vyjádřila proto s demolicí nesouhlas,“ uvedla mluvčí..."
2014-11-28
  • Unikátní turbinu v bedřichovské vodní elektrárně omladili na další léta (idnes.cz). "...Podle libereckého památkáře Petra Freiwilliga je vzácná nejen samotná elektrárna. „V nedotčené podobě se dochovalo celé vodní dílo, jeho stavební, mechanické a zčásti i elektrické části z let 1925-1928, a co je hlavní, jsou stále funkční. V tom je soustava naprosto unikátní,“ říká Frewillig. Vodní dílo na Černé Nise vznikalo velmi těžce vzhledem k nepřístupnému terénu. Dělníci museli postavit podzemní betonový kanál přes tři kilometry dlouhý a zakopat přes kilometr potrubí. Jednoho dělníka to dokonce zavalilo, dalšího těžce zranilo.
2014-11-30