2014-09

Z Wiki projekty NPÚ
Přejít na: navigace, hledání

Home > Monitor médií

Předchozí < 2014-09 > Následující

2014-09-22
  • Archeologové zmapovali další část žlutického podzemí. Objevili ji náhodou (vary.idnes.cz). Dosud neznámou část žlutického podzemí zmapovali archeologové Národního památkového ústavu v Lokti. Objevila se náhodou během nedávné opravy vodovodního potrubí, když se stavbařům výkop propadl do dutiny.
  • Památky se vrací do života, život přichází na památky (ceskatelevize). Na českých památkách se pomalu dokončují rozsáhlé stavební a restaurátorské práce hrazené z evropských peněz, které umožnil integrovaný operační program evropských fondů. "Podtitulem projektu je 'Vracíme památky do života'. Nechceme ale jen vracet památky do života, ale i život do památek," přiblížil ministr kultury Daniel Herman filozofii revitalizace památek, které by v budoucnu měly sloužit jak vzdělávacím, tak kulturním aktivitám. "Památky budou opět naplněny kulturním životem, tak, jak to má být," shrnul ministr. V integrovaném operačním programu bylo k dispozici 5,7 miliardy korun ze strukturálních fondů, což s prostředky státního rozpočtu činilo celkem 6,7 miliardy korun. Na šest projektů v celkové hodnotě 1,8 miliardy korun dohlíží ministerstvo kultury, pět jich realizuje Národní památkový ústav a jeden kanonie premonstrátů Teplá.
  • Na obnovu kulturního dědictví už stát vyčerpal tři miliardy (aktualne.cz/ČTK).
  • Kroměřížský zámek se má vrátit olomouckému arcibiskupství (tisk.cirkev.cz). Podle dnešního (22. září 2014) vyjádření ministra kultury je stát připraven vrátit olomouckému arcibiskupství jako původnímu majiteli Arcibiskupský zámek v Kroměříži... Národní památkový ústav zatím zkoumá, zda spolu se zámkem vrátí také Podzámeckou a Květnou zahradu. „S velkou pravděpodobností dojde k vydání zámku a zkoumáme a prověřujeme ještě funkční souvislost ve vazbě na zahrady,“ uvedla Naděžda Goryczková z NPÚ. ...již dříve arcibiskup Jan Graubner ...dodal, že vydání zámku rozhodně nemá narušit dosavadní výbornou spolupráci s Národním památkovým ústavem: „Arcibiskupství naopak předpokládá, že památkový ústav bude objekty nadále spravovat a současná spolupráce bude úspěšně pokračovat.“
2014-09-23
2014-09-24
2014-09-27
2014-09-29
  • Český rozhlas a Národní památkový ústav podepsaly deklaraci o spolupráci (rozhlas.cz). Český rozhlas a Národní památkový ústav podepsaly 29. září 2014 Deklaraci o spolupráci na období let 2014–2016. Podepsal ji generální ředitel ČRo Peter Duhan a generální ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková. Spolupráce mezi Českým rozhlasem a Národním památkovým ústavem se bude týkat zejména realizace projektů a aktivit souvisejících nejen s výzkumnou a odbornou činností obnovy a péče o ohrožené kulturní památky, ale také s popularizací památkové péče mezi laickou a odbornou veřejností.