Český Krumlov (CK), hrad a zámek

Z Wiki projekty NPÚ
Přejít na: navigace, hledání

> Památky > okres Český Krumlov

Historie

21. století

Kastelán PhDr. Pavel Slavko. (2015-06-16)

2015-08-20 | Na zámku ačalo budování Centra studijních pobytů.

Ohlasy v médiích

2014-12-30 | Na zámku v Českém Krumlově vznikne Centrum studijních pobytů (archiweb.cz/ČTK). "...Projekt Centrum studijních pobytů NPÚ spočívá v adaptaci budovy, kde bude ubytování, tři učebny, jedna větší přednášková síň a k tomu skromná menza," uvedl kastelán, který byl otcem myšlenky využití budovy. Několik let pak na něm pracoval tým odborníků a samotný projekt na základě zkušeností památkářů z pracovních pobytů ze zahraničí a jejich nápadů zpracoval renomovaný pražský ateliér. Centrum bude sloužit nejen studentům, ale také badatelům, hudebníkům, muzikantům, historikům nebo třeba knihovníkům a archivářům. Památka UNESCO se podle Slavka stává komerční pastí. Ceny ubytování nebo třeba stravy jsou nadstandardní a nedostupné i pro středostavovskou inteligenci. Ve městě chybí podmínky pro dlouhodobější studijní pobyty..."

2015-01-09 | Otáčivé hlediště zřejmě nastálo zůstane v zámecké zahradě (ceskenoviny.cz).

2015-01-09 | Točna v Krumlově zůstane do roku 2017. Nová může stát v zahradě jinde (idnes.cz).

2015-01-09 | Točna v Českém Krumlově zůstane, bude mít ale novou podobu (rozhlas.cz).

2015-01-12 | Otáčivé hlediště pojede dál (ceskokrumlovsky.denik.cz). „Otáčivé hlediště v Českém Krumlově zůstane v zámecké zahradě," sdělil včera po jednání české reprezentativní komise ministr kultury Daniel Herman.

2015-01-12 | Nyní řešíme, jaká točna bude (ceskokrumlovsky.denik.cz). Rozhovor s ministrem kultury Danielem Hermanem.

2015-01-15 | Kolem točny v Krumlově se točí spory (ceskokrumlovsky.denik.cz). „Co se týče otáčivého hlediště, tak náš názor je stejný, konzistentní od počátku řešení problematiky točny – konstrukce stavby a náročnost provozu je neslučitelná s významem zámecké zahrady. Její místo u letohrádku Bellaria má ráz degradující, poškozuje materiální strukturu a snižuje hodnoty zahrady jako výjimečného díla člověka," společně sdělili Pavel Slavko a Jiří Olšan.

2015-04-17 | V Českém Krumlově vznikne Centrum studijních pobytů (jiznicechy.regiony24.cz). NPÚ zahájil realizaci unikátního projektu v areálu státního hradu a zámku Český Krumlov, kde se otevře nové Centrum studijních pobytů.

2015-04-18 | Na zámku začala přestavba bývalé konírny na studijní centrum (ceskokrumlovsky.denik.cz). Studentským životem ožijí budovy 
i nádvoří nad Červenou bránou českokrumlovského zámku. Národní památkový ústav se pustil do práce a zahájil proměnu bývalých koníren v malý univerzitní kampus... Centrum studijních pobytů se zaměří na problematiku správy, obnovy a rozvoje památky UNESCO i na otázky týkající se kultury a venkova v Čechách a střední Evropě. „Tato témata jsou lákavá pro řadu uměleckých škol a domácích i zahraničních univerzit, které již mnoho let usilují o možnost poznávacích studií s pobytem v místě," podotýká Pavel Slavko.

2015-06-16 | Dříve tu rostly ananasy, dnes hlavně letničky (ceskokrumlovsky.denik.cz). Pohled do pozadí provozu zámeckých zahrad v Českém Krumlově s Jiřím Olšanem.

2015-07-07 | Do zahrady nepatří žádná točna, prohlásil šéf České komise pro UNESCO (impuls.cz).

2015-08-21 | V bývalých stájích se sloupovou síní vyroste Centrum studijních pobytů (ceskokrumlovsky.denik). Zahájení výstavby Centra studijních pobytů na zámku v Českém Krumlově.

2015.12-13 | Českokrumlovský zámek připomíná v zimě sídlo duchů (rozhlas.cz). "Panuje tam přítmí a všechno vybavení je zabalené do bílých potahů. To není začátek hororového příběhu o strašidelné vile duchů, ale tak před zimou vypadají interiéry zámku v Českém Krumlově. Konzervační metody se tam jezdí učit specialisté v oboru památkové péče. „Na zimní období je uzavřen horní hrad, který má velmi citlivé, choulostivé, historické interiéry,“ říká kastelán Pavel Slavko. V barokním apartmá je tak nyní nábytek, ale třeba i obrovský zámecký kočár skrytý pod bílými potahy. „Když se zatáhnou závěsy, získáme měkké osvětlení, v němž mobiliář pod potahy přežívá zimu a neutrpí,“ dodává kastelán..."